Mida meie blackjacki strateegia juhend sulle õpetab?
Blackjack ei ole pelgalt õnne, vaid ka strateegiamäng, ja seetõttu saad sina oma lihvitud mänguoskustega palju ära teha.
Seega tutvustame sulle siin blackjacki põhistrateegiat ja samuti muid erinevaid blackjacki strateegiaid.
Lisaks tutvustame sulle ka teisi olulisi blackjacki strateegiatega seotud teemasi, mis võiks sulle mängimisel kasuks tulla.
Küll aga võiks kohe praegu ära mainida selle, et kasutades Blackjacki põhistrateegiat võib blackjacki maja eelis langeda alla 1%.
Blackjacki Strateegia infograafik
4 soovitust, enne kui alustad blackjacki mängimist
Enne kui sa alustad blackjacki mängimist, soovitame tähelepanu pöörata neljale punktile, mis sinu mängutulemust palju mõjutada võivad.
- Tee endale selgeks kõik blackjacki reeglid, panuste tüübid ja kõik muu sarnane
Blackjack on üks neist kasiinomängudest, mille puhul päriselt loevad ka sinu teadmised.
Seega tuleks enne raha mängu panemist kindlasti kõik blackjacki põhitõed endale selgeks teha. Vastasel juhul on juba eos tegemist kaotatud rahaga. - Vali mängimiseks sinu jaoks sobiv blackjacki versioon
Blackjackist on tehtud mitu erinevat versiooni ja neis kõigis on mingeid erinevad nüansid. Seega tutvu enne mängima hakkamist kindlasti ka nendega. - Pane paika eelarve – kui palju sa oled nõus kaotama ja kui suure võidu korral sa raha välja võtad?
Enne raha mängu panemist tuleks paika panna plaan. Kui palju sa lubad endal mängimiseks kulutada.
Ja mis võib-olla veel olulisem, kui suure võidusumma pealt sa mängimise lõpetad.
Need numbrid tuleks enda jaoks paika panna juba enne mängimise alustamist.
Need on olulised korraliku rahahalduse jaoks ja samuti selleks, et mängimine sinu jaoks alati mõnus meelelahutus oleks ja selleks ka jääks. Tutvu vastutustundliku mängimise põhimõtetega siin. - Kui palju aega sa lubad endale blackjacki mängimiseks kulutada?
Lisaks eelarvele peaks enne mängimise alustamist paika panema ka selle, kui palju aega sa lubad endal mängimiseks kulutada. Seda samuti selleks, et mängimine muid tegevusi segama ei hakkaks.
Blackjacki põhistrateegia
Blackjacki põhistrateegia tutvumine annab sulle blackjacki mängimiseks kõik vajalikud baasteadmised.
Mis on blackjacki põhistrateegia?
Kõige lihtsam blackjacki strateegia ehk blackjacki põhistrateegia ütleb järgmist:
- Kui diileri esimene kaart on 2 kuni 6 ja sinu käe väärtus on jõudnud 12 kuni 16ni, siis seisa.
- Kui diileri esimene kaart on 7 kuni äss ja sinu käe väärtus on 12 kuni 16, siis võta kaart juurde.
- Kui sinu kaartideks on kaks ässa või kaks kaheksat, spliti.
- Kui kaartide punktisumma on 11 ja diileril on 2 kuni 10, duubelda.
- Kui sul on äss ja teine kaart väärtusega kuni 6, siis võta juurde või duubelda.
Millal mäng varem lõpetada ehk alistuda (surrender)?
Mängijal on võimalik olenevalt blackjacki mängust enne lisakaartide võtmist poolest oma algpanusest loobuda (teisisõnu pool oma algpanusest tagasi saada) ja käsi lõpetada. Seda on mõistlik teha näiteks järgmises olukordades:
- Kui näiteks sinul on 16 ja diileril 10.
- Kui diileril 9 või A on (ja sinul taas 16).
- Lisaks annab väikse eelise alistumine sulle ka siis, kui sul on 15 ja diileril 10.
Need on kõik soovitused mängides nelja või enama kaardipakiga. Vähemate pakkidega mängimisel on alistumise kohti rohkem.
Kuigi teoreetiliselt on olemas kaks surrender ehk alistumise tüüpi – hiline ja varajane, siis Eesti kasiinodes on olemas vaid hilise alistumise võimalus – enne kui mängijal on võimalus alistuda, kontrollib diiler esmalt seda, et tal blackjacki ei oleks.
Surrender võimaluse kasutamine on mõeldud selleks, et maja eelist sinu ees kahandada.
Kui seda aga valesti kasutada, siis sa hoopis suurendada sellega maja eelist.
Alistumise peamine idee on selles, et kui kui diilerist parema käe saamine ei ole liiga tõenäoline, siis on mõistlik alistuda ja pool oma panusest tagasi saada.
Millal splittida?
Splittimise strateegia põhimõte on lihtne – spliti ALATI nii ässade paar kui ka kaheksate paar.
Üldiselt on sul aga võimalik splittida ükspuha mis paari või sama väärtusega kahte kaarti ja siin tehakse tihtipeale vigu.
Kui aga splittida õigel ajal võib maja eelist sellega vähendada.
Kui nõuandest ässade splittimiseks võib lihtsalt aru saada, siis kus on loogika kaheksate splittimisel?
Kaks kaheksat annavad kokku 16, mis ei ole just väga hea punktisumma, eriti lähtuvalt sellest, et diiler peab vähemalt 17 kokku saama.
Kui sa aga kaheksad splitid, siis see võib mõlema kaheksa puhul olukorda parandada.
Tõenäosuste uurimine näitab, et kaheksate splittimine aitab pikas perspektiivis nende toodavaid kaotusi vähendada ja võite suurendada.
Millal duubeldada?
Duubeldamisel ehk oma panuse kahekordistamisel annab diiler sulle juurde ainult ühe kaardi. Seega tuleb ka seda teha ainult õigetes kohtades.
Näiteks kui punktisumma on kokku 5, siis arusaadavalt duubeldamine siin kõige mõistlikum ei tundu.
Ja isegi kui sellele mõelda, siis sõltub siin duubeldamine väga palju diileri käest, kuna maksimaalselt võid sa juurde saada ässa, mis annaks sinu kogutulemuseks 16.
Antud juhul võiks duubeldamine pisutki arusaadav olla vaid siis, kui diileri avatud kaardiks on 4, 5 või 6. Aga üldjuhul on sellise väikse punktisummaga duubeldamine alati halb mõte.
Samas, kui sinu kaartideks on A ja 4 (mille väärtus on 5 või pehme 15), siis on eelmise näite puhul duubeldamine mõistlik.
Soft 17 reegel
Mida kujutab endast soft 17 reegel või siis eesti keeles Pehme 17 reegel? See tähendab seda, et kui krupjeel on üks käes olevatest kaartidest äss, siis olenevalt blackjacki versioonist peab ta pehme 17 peal kas kaartide juurde võtmise lõpetama, või peab ta kindlasti kaardi juurde võtma.
See, millise mänguversiooniga on tegemist, on blackjacki mängulaual alati kirjas.
Blackjacki strateegia edasijõudnutele
Kui sa oled blackjacki reeglid ja ka blackjacki põhistrateegia endale selgeks teinud, siis tasub hakata mõtlema oma mängu parandamisele ja tutvuda ka teistele juba teadjamatele mängijatele mõeldud blackjacki strateegiatega.
Blackjacki strateegia edasijõudnutele läheb blackjacki põhistrateegiast edasi ning võtab arvesse ka mitmeid muid blackjacki aspekte.
Näiteks arvestab blackjacki täiustatud strateegia ka iga blackjacki versiooni eripäradega, kaardipakkida arvuga, mängimise kohaga (online või tavakasiino).
Samuti pöörab see enam tähelepanu kindlustusele. Blackjacki põhistrateegia puhul jäetakse kindlustus reeglina kõrvale ja sellest väga ei räägita.
Blackjacki põhistrateegia aitab sind eelkõige esimese kahe kätte saadud kaardi puhul. Aga mida teha näiteks siis, kui sa oled 15 või 16 kokku saanud enama kui kahe kaardiga?
Täiustatud blackjacki strateegia ja blackjacki põhistrateegia vahe
Selleks, et blackjacki strateegiatest paremini aru saada, toome ühe näite. Oletame, et sina oled kokku saanud 16 punkti ning diileri avatud kaart on 10.
Lähtuvalt blackjacki põhistrateegiast peaksid sa sellisel juhul alati ühe kaardi juurde võtma. Seda lähtuvalt põhistrateegia tabelitest.
Küll aga ei võta blackjacki põhistrateegia arvesse seda, millistest kaartidest sinu käsi koosneb.
Näiteks kui sinu kaartideks on 4, 4, 4 ja 4, siis ei maksa tegelikult kaarti juurde võtta, kuna sul on vaja väikseid kaarte ja neli väikest kaarti on juba kaartide seast eemaldatud.
Sellest lähtuvalt on aga risk uue kaardi juurde võtmisel lõhki minna suurem.
Sama reegel kehtib ka siis, kui sinu 16 on kokku saadud neljast, viiest ja seitsmest.
Näiteks.
Kümnete splittimine, kui diileri avatud kaart on 5 või 6
Kui sa viskad uuesti korra pilgu peale meie splittimise tabelile, siis sa näed väga selgelt, et lähtuvalt blackjacki põhistrateegiast ei tohiks sa kümneid mitte kunagi splittida.
Küll aga on hetki, kus see võib mõistlik olla. Ja seda just siis, kui diileri avatud kaart on 5 või 6.
Üldiselt muidugi ka sellise diileri käe puhul on sul oma 20 punktiga tõenäosus diilerit võita umbkaudu 85% ja splittimine ei ole mõistlik. Seda siis lähtuvalt blackjacki põhistrateegiast.
Aga kui sul on võimalik olnud kaarte pisutki lugeda (seda siis eelkõige tavakasiinos või live kasiinos blackjacki mängides) ja sa oled tuvastanud selle, et kaardipakis peaks veel olema palju kümneid (ehk siis kümneid või muid kümne punktiseid pildikaarte), siis on diileril tõenäosus lõhki minna üsna suur.
Kordussplittimine
Mida teha siis, kui sa splitid näiteks oma kaheksad ja ühele neist kaheksatest tuleb uus kaheksa kõrvale? Sellele küsimusele blackjacki põhistrateegia ei vasta.
Kas siis tuleks seda kätte uuesti splittida või mitte?
Vastus sellele on kindel jah. Siin tuleks kindlasti uuesti splittida.
Lisaks eelnevale võib täiustatud blackjacki strateegiate hulka paigutada ka kaartide lugemise.
Mis on blackjackis kaartide lugemine ja kas see töötab ka päriselt?
Kaardilugemine blackjackis on lauale pandavate kaartide hoolikas jälgimine ja ka nende meelde jätmine, seda eesmärgiga järgmiste käte mängimisel paremaid otsuseid teha ja kasiino ees eelis saada.
Kõige lihtsamalt võiks öelda, et kui viimaste kätega on näiteks välja jagatud väga suur arv suuri kaarte ja väike arv väikseid kaarte või vastupidi, siis siiani vähem välja tulnud kaartide lauale tulemine on nüüd tõenäolisem.
Seda seetõttu, et neid on jagatavate kaartide seas rohkem.
Edukas kaartide lugemine annab mängijale kasiino ees eelise, kuna mängija saab panustada teades hetkel veel väljajagamisel olevate tugevate ja nõrkade kaartide suhet.
Mida rohkem on alles suuri kaarte, seda suuremas eelisseisus on mängija.
Mida rohkem on alles väikseid kaarte, seda suuremas eelisseisus on diiler ja maja.
Viimane on eelisseisus sellepärast, et diiler peab saama kokku vähemalt 17 punkti.
Ja kui dilleril on näiteks 16, siis tema jaoks on pigem positiivne rohkemate väiksemate kaartide olemasolu.
Kuidas blackjackis kaarte lugeda?
Lihtsustatult öeldes tuleb lihtsalt meelde jätta juba välja jagatud suurte ja väikeste (viis ja väiksemad) kaartide arvud.
Kui pakki on alles jäänud enam suuri kaarte, siis võib on võib-olla hea idee hakata mängima suurema panusega. Samuti võiks mängija hakata tegema duubleid tihedamini kui muidu.
Kaardilugemise strateegiad
Strateegiaid kaartide lugemiseks on mitmeid. Kõiki välja läinud kaarte meelde jätta on tavainimese jaoks väga keeruline.
Siin on abiks näiteks punktisüsteem, mille puhul igale kaardigrupile on antud mingi kindel väärtus ning mängija peab arvestust mitte kaartide üle vaid nende koguväärtuse üle punktides.
Punktid | Kaart või kaardid |
---|---|
+1 | 2, 3, 4, 5, 6, 7 |
0 | 8 ja 9 |
-1 | 10 ja pildikaardid |
-2 | ässad |
Kui punktide summa on positiivne, tähendab see seda, et pakis on rohkem 10-punktise väärtusega kaarte. Kui negatiivne, siis vastupidi. Mida suurem punktide kogusumma on, seda suurem eelis on sinul kui mängijal.
Kõige lihtsam kaardilugemise strateegia on aga võib-olla lihtsalt meelde jätta kõik 10-punktise väärtusega kaardid ja ässad, need omavahel kokku liita ning võrrelda tulemust kogu alles jäänud kaartide arvuga.
Professionaalid suudavad aga kaarte lugeda üldse nii, et nad teavad kogu aeg erinevaid tõenäosusi. Nii sügavale me aga siinkohal ei lähe.
Järgnevast tabelist võib leida ka erinevaid blackjacki kaardilugemise punktilugemise süsteeme:
Kaardilugemise selgeks õppimine ei ole lihtne olenemata viisist kuidas sa seda teed – see eeldab ülihead mälu ja (tuhandeid?) tunde harjutamist.
Ja ka siis ei ole kaardilugemisel mängijal alati maja ees eelist, vaid see tekib kindlates olukordades.
Kas tänapäeval on võimalik veel kaarte lugeda?
Kasiinodes on kaartide lugemine muutunud järjest keerulisemaks. Kui algselt mängiti blackjacki vaid ühe pakiga, siis tänapäeval on kõige enam blackjacki mänge kaheksa erineva pakiga.
Ja reeglina teostatakse uus kaartide segamine enne, kui kaardilugemine sulle mingitki eelist andma võiks hakata.
Ja see kehtib nii internetikasiinos kui ka tavakasiinos mängimise kohta.
Blackjacki mänguautomaatides mõistagi kaarte lugeda ei ole võimalik, kuna seal teostatakse uus kaartide segamine iga ke alguses.
Miks kasiinod kaartide lugemist ei luba?
Edukas kaartide lugemine vähendab kasiino maja eelist ja suurendab selle kaudu mängija võiduvõimalusi. Ja see on kasiinode jaoks piisav põhjus selle mitte lubamiseks.
Arusaadavalt on kaartide lugemine teemaks küll eelkõige vaid tavakasiinos või live kasiinos, kuna internetis kaartide lugemist jälgida on keeruline.
Oluline oleks siinkohal mainida, et kaardilugemine EI OLE ebaseaduslik tegevus – kasiinod on ise võtnud endale õiguse seda mitte lubada.
Millise blackjacki strateegia peaks valima?
See, millise blackjacki strateegia sa enda jaoks valid, peaks palju sõltuma sinu tasemest, teadmistest ja eelnevast blackjacki mängimise kogemusest. Samuti sõltub see palju sellest, millist blackjacki versiooni sa mängid.
Parimad strateegiad algajatele
Algajatele blackjacki mängijatele on mõistagi parimaks kasutatavaks strateegiaks blackjacki põhistrateegia.
Seda seetõttu, et see on suhteliselt lihtne ja loogiline ning väga väheste erisustega.
Põhistrateegia kasutamiseks ei pea sa tegelikult liiga palju blackjackist isegi teadma, kuna sul on soovi korral alati võimalik kasutada blackjacki põhistrateegia tabeleid, mis ütlevad sulle kohe ära, mis otsuse sa igas konkreetses olukorras tegema peaksid.
Parimad blackjacki strateegiad professionaalidele
Kui sa oled blackjackiga juba sinasõber, siis soovitame kindlasti hakata mõtlema juba edasijõudnute strateegiatele, kuna need võiksid tuua veel paremaid tulemusi kui blackjacki põhistrateegia.
Mõtle kindlustuse mõistlikkusele, mõtle oma käe kompositsioonile ja kõigele muule.
Ning tavakasiinos olles võiks proovida kaarte ka lugeda. Kuigi nagu juba eelpool mainitud – kasiinod selle peale hästi ei vaata.
Blackjacki strateegiad, mis on võitnud kõige rohkem
Kõige paremaid tulemusi on mängijatele toonud blackjacki põhistrateegia.
Seda kahel põhjusel.
- Esiteks, põhistrateegia on üsna lollikindel.
- Teiseks, edasijõudnute strateegiaid üritavad tihtipeale kasutada ka algajad ja neid kasutatakse valesti. Sellest lähtuvalt ei võida nad aga nii palju kui võiks.
Ära tee blackjacki mängimisel lihtsaid vigu
Selleks, et mitte blackjackis tahtmatult majale suuremat eelist anda, proovi vältida lihtsate algajate vigade tegemist.
- Üks tüüpilisemaid vigu on kindlustuse eest maksmine. Enamikel juhtudel tõstad sa selle eest makstes vaid kasiino maja eelist. Seega algajatel soovitame me kindlustuspanusest alati eemale hoida.
- Samuti soovitame lähtuvalt blackjacki otsuste tabelist võimalusel alati splittida.
Aga kümnete puhul tuleks korra uuesti mõelda ja need splittimata jätta. Kümnete splittimine on blackjackis üks peamisi amatööride poolt tehtavaid vigu. - Kui sinul on 16 ja diileril on näiteks äss, siis kohati võib tunduda turvalise otsusena 16 peale seisma jääda, aga praktikas ei ole see siiski mõistlik.
- Tea millal duubeldada. Näiteks kui sinul on pehme 18 ning diileril 3, 4, 5 või 6, siis on mõistlik duubeldada. Kuna sinu käsi ei saa uue kaardi saamisel lõhki minna, samal ajal kui diileril on selle tõenäosus suur.